<< Previous Next >>

Konak


Konak
Information sur la photo
Copyright: Ugur Yilmaz (kuhufu) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 104 W: 0 N: 170] (963)
Genre: Lieux
Média: Couleur
Date de prise de vue: 2007-08-18
Catégories: Architecture
Appareil photographique: Nikon D80 Digital SLR
Exposition: f/8, 1/250 secondes
More Photo Info: [view]
Versions: version originale
Carnet de voyage: Amasya
Date de soumission: 2007-08-24 12:37
Vue: 4320
Points: 6
[Ligne directrice - Note] Note du photographe
The examples of traditional Amasya houses seen in several places in the city, especially along the Yeşilırmak, form an important group among Amasya’s architectural constructions.

These houses are the examples built with Hımış and Bağdadî techniques. Generally, they are side-by-side, terraced houses. Yalıboyu Houses represent the most beautiful examples of them.

These houses are built on basements as one or two-storey buildings. In some houses ‘Şahniş’ is built either on the first floor or on the second floor. They usually have courtyards and gardens.
The second floors of the houses are generally bay windowed. As a result, these windows both maintain the symmetrical structure of the house and make more room. On the other hand, these houses are enlarged by props put into the walls called ‘eliböğründe’ and in this way the inner parts pf the houses are provided with comfort and space.

Amasya kent dokusunun çeşitli yerlerinde, özellikle Yeşilırmak sahil şeridinde görsel bir şekilde yer almakta olan geleneksel Osmanlı Evi örnekleri Amasya mimarî yapıları içerisinde önemli bir grup teşkil etmektedir. Bu konutlar, Hımış ve Bağdadî teknikle yapılmış örneklerdir. Genellikle yan yana, bitişik nizâm olarak düzenlenmiş olan bu konut mimarisinin güzel örneklerini Yalıboyu Evleri olarak bilinen konut dokusu oluşturmaktadır.
Evler, bodrum üzeri tek kat ya da iki katlı olarak düzenlenmişlerdir. Bazı uygulamalarda birinci kat üzerinde bazı uygulamalarda ise ikinci kat üzerinde köşk olarak bilinen şahniş yer almaktadır. Genellikle avlulu ve bahçelidir.
Konutların ikinci kat uygulamaları genellikle dışa taşkın, cumbalı olarak yapılmakta ve bu sayede hem evin plânında bir simetri oluşmakta hem de daha fazla yer kazanmak söz konusu olabilmektedir. Özellikle Yalıboyunda tarihi sur duvarı üzerine yapılmış olan konutlarda bu durumu çarpıcı bir şekilde görmemiz olasıdır. Buradaki konut dokusu, eliböğründelerle desteklenerek dışa taşırılmış ve böylece evlerin iç mekanlarında bir genişleme meydana gelerek mekan kazanımı sağlanmıştır.

alwaysturk, inanuc1 trouve(nt) cette note utile
Only registered TrekLens members may rate photo notes.
Ajouter Critique [Ligne directrice - Critique ] 
Seuls les membres de TrekLens enregistrés peuvent rédiger des critiques.
Discussions
Aucune
Vous devez vous authentifier pour démarrer une discussion.

Critiques [Translate]

Selamlar...
Eşsiz güzellikte ve netlikte bir kare...
Tebrikler

merhaba UGUR bey .
amasya evlerinin yakın plan işçiliğini görmek ve takip etmek gözlem için iyi oldu.
ışık zamanlamasını ve renklerin doğallığı çok beğendim.

BİLĞİ NOTU için de ayrıca teşekkürler.
selamlar. sağlıcakla kalın
İNAN ...

Merhaba,
Çok net bir kare, bir o kadarda tanıtıcı,
Tebrikler
Filiz

Calibration Check
0123456789ABCDEF